Aşkın Tadı: Bir Fırın ‘Romantik Ekmek’ Üretmek İçin Yapay Zekayı Nasıl Kullanıyor?

CNN’in haberine göre, Japonya’daki bir fırın zinciri bu sorunun yanıtını bulmak için teknolojiyi kullanıyor. Ülkenin en eski fırını Kimuraya, ‘romantik ekmek’ anlamına gelen Ren AI Pan’ı üretmek için Japon elektronik şirketi NEC Corp ile işbirliği yapıyor.

NEC ve Kimuraya, 5 çeşitte sunulan yeni ürünün çoğumuzun aşkla bağdaştırdığı duyguların özünü yakaladığını iddia ediyor.

İki şirketten yapılan açıklamaya göre NEC, realite TV flört programlarındaki konuşmaların yanı sıra şarkı sözlerinde meyve ve tatlılara göndermeler içeren şarkıları analiz etmek için yapay zeka teknolojisini kullanıyor.

Bu analiz sayesinde 5 temel romantik duyguyu belirlediler. Fırın daha sonra sihrini kullanarak bunları farklı yumuşak, buharda pişirilmiş ekmek tatlarına dönüştürür.

Ekmek, 1 Şubat’tan bu yana Japonya’nın Kanto bölgesindeki süpermarketlerde ve Kimuraya Bakery’nin çevrimiçi mağazasında satışa sunuluyor.

Aşkın tadı nasıl keşfedildi?

Alışılmadık ortaklık, her iki şirketin de ortak bir zorlukla karşı karşıya olduğu sonucuna varıyor: Japonların genç nesilleri arasındaki çekiciliğini artırmak.

Kimuraya, pazar araştırması yoluyla romantik ilişkilerle ilgilenmediğini söyleyen giderek artan sayıda genç buldu. Bu eğilime rağmen gençlerin hâlâ randevuya çıkma, aşık olma ve bir partnerle bağlantı kurma konusunda güçlü bir istekleri var.

Bu ilgi eksikliğine karşı şirket, tüketildiğinde delicesine aşık olma duygularını uyandırmak için romantizm aromalarını yeniden yaratan, aslında tüketicilere bu duyguların bazılarını kişisel yaşamlarına “enjekte etme” konusunda ilham veren ekmekle karşılık veriyor.

NEC, proje için iki yapay zeka teknolojisi kullandı: Konuşmayı metne dönüştürmek için NEC Gelişmiş Konuşma ve metin verilerinden duygusal sonuçlar oluşturmak için NEC Veri Zenginleştirme. Yapay zeka, bu bilgiyi kullanarak aşkla ilişkili duyguları temsil eden unsurları seçiyor.

Onlara üzerinde çalışacakları materyali vermek için, Japon flört realite şovu I Fell In Love Today’den 15 saatlik görüntüler kullanılarak bir “konuşma analizi” yapıldı.

Yapay zeka buradan konuşmaları metne dönüştürüyor ve bunları 5 kategoriye ayırıyor: tarih, kıskançlık, kalp kırıklığı veya karşılıklı aşk.

Yapay zeka daha sonra Japon veri tabanından aşk ve yemekle ilgili yaklaşık 35.000 şarkının sözlerini topladı. Daha sonra yapay zeka, belirli yiyecek ve tatlara duyulan farklı sevgi aşamalarına karşılık gelen görsel bir harita oluşturmak amacıyla konuşmaları ve metinleri “duygusal olarak derecelendirmek” için kullanılıyor.

“Kader Buluşması” adı verilen ekmeklerden biri, aşkın ilk heyecanlarının tatlı duygusunu temsil eden pamuk şekeriyle tatlandırılıyor. “Kıskançlık” adı verilen bir diğeri ise mor tatlı patates, trüf yağı ve kuru üzüm tadındadır.

“İlk Tarih” ekmeği limon ve portakal kabuğu da dahil olmak üzere narenciyedir ve “Karşılıklı Aşk” bal, şeftali ve ejder meyvesinin tatlı-ekşi karışımıdır.

Ekmek kavramı her ne kadar teknoloji tarafından yaratılmış olsa da, yapımı için insan müdahalesine ihtiyaç duyulmaktadır. Kimuraya Bakery’den Yuki Kitazawa, “Malzemelerin seçimi yapay zeka tarafından yapıldı, ancak bizim rolümüz bunları ekmeğe dahil etmekti” diyor. “Romantik duyguları görsel olarak ifade etmek için kullanılan renklere de dikkat ettik ve Love Bread için canlı, popüler bir görünüm hedefledik.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir