Deprem konutlarının temeli atılıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Malatya’da önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan Malatya Deprem Konutları Temel Atma ve 1442 Konut, 250 Köy Evi ile 47 Dükkan Anahtar Teslim Töreni’nde önemli açıklamalarda bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları özetle şöyle: Maalesef bu yılın Ramazan ayın depremler sebebiyle buruk geçirdik. Bu vesile ile depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Nerede olursak olalım, kalbimizde kafamızda hep burayla buradaki insanlarımızla birlikteyiz. Biz asla bu depremi unutmadık, depremde kaybetiğimiz canları unutmadık. Deprem yıkıntıları altında kalan hayalleri unutmadık. Tüm kayıpları telafi etmekte kararlıyız. Yıkılan evlerin daha güvenlisi ve moderni ile yapacağız. Şehirlerimizi en güzel haliyle yeniden ayağa kaldıracağız. Çünkü biz bu ülkeyi aşk ile seviyoruz. Biz Malatya’ya sevdalıyız. Çünkü biz bu millete hizmet etmeyi şereflerin en büyüğü olarak görüyoruz. Biz bu millete efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik.

İkrar verdiğinde ikrarından dönmeyen, davasına sadık Malatya yanımızda olduğu sürece önümüzde hiçbir engel duramaz. Malatya, bizimle olduğu sürece bizim bileğimizi kimse bükemez. Göğsünde bin yılların şeref nişanını taşıyan Malatya ile yol yürüdükçe Türkiye Yüzyılı bizim için bir el uzatımı mesafede. Bu şehir zor günde, dar günde, kar günde bir olanlardan. Birliğinde taviz vermeyenlerin, yüreği ve bileği ile vatanına sahip çıkanların. Ejdadın emanetini yaşatmayı şereflerin en büyüğü bilenlerin…

Malatya, ipi Kandil’deki PKK’lıların eline olanlara yar olur mu? Malatya FETÖ’ye gülücük dağıtanlara yar olur mu? Milletin ve devletin geleceğini ortaya sürenlere yar olur mu? Ülkesinin güvenliğini terör örgütlerine, dış politikasını emperyalistlere teslim edeceklere yar olur mu? Siz bu işi bitirdiniz. Allah’ın izni ile 14 Mayıs’ta sandıkta bitireceksiniz. Malatya’ya da zaten bu yakışır. Bu şehir bizi hiç yalnız bırakmadı. 14 Mayıs’ta da bu kutlu yürüyüşü devam ettireceğiz. Milletlerin tarihlerinde kimi acı, kimi tatlı ama hepsi de geleceği için önemli yol ayrımları olan hadiseler vardır. Türkiye için 6 Şubat depremleri de 14 Mayıs seçimleri de böyle bir öneme sahiptir. Deprem bölgesindeki 6 milyona yakın bağımsız bölümü inceledik. 872 bin bağımsız bölümün yıkık, acil yıkılacak, hasarlı olduğunu belirledik. Malataya’da bu rakam 132 bine yakındır.

Malatya’daki hak sahipleri için 70 bin konut ve 25 bin 300 köy evi inşa etmeyi planladık.

MALATYA’YA 70 BİN KONUT

Depremden 15 gün sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza bağlı TOKİ vasıtasıyla ilk konutların kazmasını vurmuştuk. Amacımız 319 binini 1 yıl içinde teslim edecek şekilde 650 bin yeni konut ve köy evi yaparak şehirlerimizi normale döndürmektir. Evlerle birlikte iş yerlerini de ihmal etmiyoruz. Malatya’ya 70 bin konut planladık. Yeni konutlarımızı 4 katı geçmeyecek şekilde yapacağız. Tüm bu konutları Malatya’nın mimarisine uygun şekilde planlıyoruz. Parkıyla, çarşısıyla adeta Malata’nın çehresini küçük küçük şehirler ile donatacağız. Malatya’da inşa edeceğimiz 6.700’ünün temelini sizlerle birlikte atarak ya Allah Bismillah diyoruz. Pötürge’de, Yeşilyurt’ta daha önceki depremden hak sahibi olan vatandaşlarımızın anahtarlarını teslim edeceğiz. Vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.

Bölge genelinde 94 bin konut ve köy evinden yaklaşık 43 bininin temelini attık. Bugün 6 bin 700 konut ve köy evinin temelini atıyoruz.

Malataya’da başladığımız köy evlerinden bir kısmını Ramazan Bayramı’nda teslim edeceğiz. Biz Malatya’ya çok fazla eser kazandırdık. Malataya’ya 79 milyar lira tutarında kamu yatırımı yaptık. Şehrimize üniversite açtık. Yüksek Öğretim Yurt binaları kazandırdık. Toplam 56 adet spor tesisi inşa ettik. Malatyalı ihtiyaç sahiplerine 5,5 milyar lira tutarında kaynak aktardık. Toplam yol uzunluğunu 464 km’ye ulaştırdık. Tarım ve ormanda Malatya’ya 14 baraj kazandaırdık. Son 20 yılda inşa ettiğimiz sulama prpojeleri ile arazileri sulamaya aştık. 

Amacımız 319 binini bir yıl içinde teslim edecek şekilde 650 bin yeni konut ve köy evi yaparak şehirlerimizi normal hayatlarına döndürmek.

Acaba bu Bay bay Kemal ne yaptı? Bunun yaptığı bir şey var mı? Bay bay Kemal bir zamanlar SSK’nın genel müdürü değil miydi? Aman yarabbim o hastanelerin hali neydi? Ah Savaş Ay hayatta olsaydı da o programları tekrar tekrar gösterseydi. Hastalarımız hastanede ölüyor ve orada rehin kalıyordu. Bay bay Kemal sen bunların hesabını nasıl vereceksin? Şimdi ise bizim muhteşem hastanelerimiz var. Şu kovid’de bizim hastanelerimiz olmasaydı bizim halimiz nice olurdu. Biz durmadık çalıştık. Eğitimde çalıştık, yollarda, ulaşımda çalıştık. Durmak yok yola devam.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir