Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Tacikistan Dışişleri Bakanı Muhriddin ile bir araya geldi

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de, Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirojiddin Muhriddin ile bir araya geldi.

Bakan Fidan, daveti üzerine geldiği Duşanbe’de mevkidaşı Muhriddin ile baş başa ve heyetler arası görüşmeler yaptı.

Tacikistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, toplantıda taraflar, siyaset, ekonomi, ticaret, yatırım, eğitim, bilim, kültür, sağlık, turizm, güvenlik ve terörle mücadele alanlarında işbirliğini görüştü.

Taraflar ayrıca iki ülke arasında uluslararası ve bölgesel örgütler çerçevesinde işbirliği konularını da ele aldı.

Görüşmelerin ardından Fidan ve Muhriddin, Tacikistan ve Türkiye Dışişleri Bakanlıkları arasında 2024-2026 yıllarını kapsayan işbirliği programını imzaladı.

Bakan Fidan’dan açıklama

Bakan Fidan, Tacikistan ziyaretine ilişkin başkent Duşanbe’de basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Fidan, Türkiye ve Tacikistan’ın uzun yıllara dayanan güçlü ve sarsılmaz bağlara sahip olduğunu belirterek, iki ülke liderlerinin ortaya koyduğu ortak inisiyatif ve iradeyle ilişkileri her türlü düzeyde ve alanda ilerletme konusunda tam kararlılıklarının bulunduğunu vurguladı.

Fidan, özellikle finansman ve yatırım konuları ile birtakım projeleri detaylıca ele alma imkanı bulduklarını dile getirdi.

Ticaret ve yatırımın önündeki engellerin kaldırılması yönünde fikir teatisinde de bulunduklarını kaydeden Fidan, “İş adamlarımızın daha fazla yatırım yapması konusunda ne türden tedbirler alınabilir, bununla ilgili görüşmelerimizi yaptık. Yakın zamanda bir Karma Ekonomik Komisyonu toplantısı yapılması da bu çerçevede planlanmakta.” bilgisini verdi.

“TİKA faaliyetleri Tacikistan’da çok büyük takdir toplamakta”

Fidan, Türkiye’nin teknik yardım faaliyetlerinin de devam ettiğini belirterek, “Özellikle TİKA faaliyetleri Tacikistan’da çok büyük takdir toplamakta. Sayın Cumhurbaşkanı İmamali Rahman da bunu ifade ettiler. Bu tabii bizim için bir gurur kaynağıdır. TİKA faaliyetlerinin Tacikistan’da bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da en iyi şekilde devam etmesi yönünde irademiz de mevcut” diye konuştu.

Görüşmede eğitim işbirliği alanındaki faaliyetleri daha ileriye nasıl taşıyabileceklerini de görüştüklerini kaydeden Fidan, “Özellikle daha fazla Tacik öğrencinin Türkiye’de eğitim alması konusu gündemimizde var. Tacik tarafında bu konuda ciddi talep var” ifadelerini kullandı.

Fidan, özellikle belli konularda öğrencilerin eğitim alması ve kapasite aktarımı konusunda daha planlı çalışmalar yapılması konusunda mutabakatlarının olduğunu anlatarak, Türkiye Maarif Vakfı’nın (TMV) Tacikistan’da yaygın faaliyet göstermesi yönündeki taleplerini muhataplarına ilettiklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir