Kanser teşhisi konulan ABD Savunma Bakanı Austin taburcu oldu

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, 11 Şubat Pazar günü bir mesane hastalığı nedeniyle acilen kaldırıldığı hastaneden taburcu edildi. Virginia’daki Walter Reed Ulusal Askeri Tıp Merkezi’nin yoğun bakım ünitesinde tedavi gören 70 yaşındaki Lloyd Austin, kendisine prostat kanseri teşhisi konulduktan sonra aralık ve ocak aylarında hastanede kaldığını açıklamadığı gerekçesiyle hakkında inceleme başlatılmıştı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, yaşadığı sağlık sorunu üzerine yeniden hastaneye kaldırılan ve görevlerini yardımcısına devreden Savunma Bakanı Austin, hastaneden taburcu oldu. Bundan bir süre sonra hastane, Austin’e yapılan testlerin ardından ‘destekleyici bakım ve yakın takip için’ yoğun bakım ünitesine kabul edildiğini açıkladı. Doktorları, mesane sorununun kanser tedavi sürecini etkilemeyeceği bilgisini de paylaştı.

‘TEDAVİ SÜRECİM PLANLI OLARAK SAKLANMADI’

Austin, 2023 sonunda kanser tedavisi kapsamında ameliyat olmuştu. İşleme bağlı komplikasyonlar nedeniyle yılbaşı günü bacağında, kalçasında ve karnında şiddetli ağrı şikayetiyle tekrar hastaneye kaldırılmıştı. Yapılan değerlendirmede idrar yolu enfeksiyonu tespit edilmiş ve iki haftadan uzun süre hastanede kalmıştı.

Joe Biden yönetimi ve üst düzey savunma yetkilileri Austin’in hastalığının ciddi olduğunu ocakta yeniden hastaneye kabul edildikten 3 gün sonra öğrendi. Austin geçen hafta düzenlediği basın toplantısında tedavi sürecini planlı olarak saklamadığını, personeline bu yönde talimat vermediğini söyledi. Austin yine de gerekli uyarıyı yapmadığı için ‘derin üzüntü duyduğunu’ ve ABD Başkanı Joe Biden’dan kişisel olarak özür dilediğini söyledi.

BIDEN: HASTALIĞININ CİDDİYETİNİ AÇIKLAMAMIŞ OLMASI İDEAL DEĞİL

Savunma Bakanı, ABD ordusunun komuta zincirinde Başkan’ın hemen altında yer alıyor ve kabinenin en önemli üyelerinden biri olarak kabul ediliyor. Şeffaflık ve güvenlik konusundaki endişeleri artıran olayın ardından Lloyd Austin’in hastalığı ve hastanede kalış süreciyle ilgili üç ayrı inceleme başlatıldı. ABD Başkanı Joe Biden, bakanının liderliğine güvendiğini ifade ederek Austin’in yanında durdu, ancak hastalığının ciddiyetini açıklamamış olmasının ‘ideal olmadığını’ da sözlerine ekledi. Austin, 2020 yılında ABD’nin ilk Afrikalı-Amerikalı savunma bakanı olarak göreve başlamıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir