Katliamdan kurtulanlar sokağa çıktı: Gazze’ye en anlamlı destek

İsrail’de bakanı nükleer silah kullanma olasılığının “bir seçenek” olduğunu söylerken, 78 yıl önce atom bombasıyla sayısız insanın hayatını kaybettiği Hiroşima’da vatandaşlar “Kimseyi öldürmeyin” diyerek İsrailli bakana tepki gösterdi.

Hiroşima Şehir Üniversitesi’nde doçent olan Aoe Tanami, Hamas’ın 7 Ekim’de gerçekleştirdiği Aksa Tufanı Operasyonu’nu “Gazze halkının hayatını tehlikeye atan umutsuz ve yanlış bir operasyon” olarak nitelendirdi.

Tanami, İsrail’in karşı saldırılarındaki tutumuna ise “Bir etnik grubu muazzam bir ayrımcılık ve ezici bir askeri güçle ortadan kaldırmaya yönelik. Bu çok haksız bir savaş suçudur” ifadelerini kullandı.

78 YIL SONRA YENİDEN YAŞANABİLİR

Hiroşima Eyaleti Atom Bombası Mağdurları Örgütleri Konfederasyonu Başkanı Kunihiko Sakuma, İsrailli bakanın sözlerine atıfta bulunarak şunları söyledi:

“78 yıl önce yaşananların [Hiroşima ve Nagazaki’de nükleer silahların kullanılması] gerçekleşmesinden korkuyorum. Atom bombasından kurtulan biri olarak çok etkilendim. Atom bombasından sağ kurtulan biri olmama rağmen, tüm Japonya’daki insanları çatışmayı durdurmaya yardım etmeye çağırmak istiyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir